نحوه تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

یکی از پرکاربردترین وسایل خانه جاروبرقی است. این وسیله پرکاربرد برای گرفتن ذرات خاک، خرده‌ها و گرد و غبار از فرش، و کفپوش و مبل کار ما را حسابی آسان کرده است. بنابراین ضروری است که به طور مرتب به آن رسیدگی کنید تا کارایی‌اش در حد بهینه باقی بماند. بهترین راه برای قوی نگه داشتن قدرت مکش در جاروبرقی تمیز کردن آن است – به ویژه تمیز کردن فیلتر.

برخی جاروها دارای یک یا چند فیلتر هستند که کوچکترین ذرات گرد و غبار را جذب می‌کنند. با جذب گرد و غبار در فیلتر، احتمال کمتری وجود دارد که دوباره وارد هوای اتاق شما شوند و در نهایت روی سطوح بنشینند. اگر جاروبرقی شما به خوبی قبل عمل نمی کند، وقت آن رسیده است که فیلتر جاروبرقی را تمیز کنید.

‌هر چند وقت یکبار باید فیلتر جاروبرقی را تمیز کنیم؟

تعداد دفعات تمیز کردن فیلتر جاروبرقی بر اساس تعداد دفعات استفاده از جاروبرقی و میزان کثیفی ناحیه ای که تمیز می‌کنید تعیین می‌شود. اگر فیلتر کثیف شده باشد، بلافاصله با روشن کردن جاروبرقی بوی کهنگی و کاهش مکش در حین کار را مشاهده خواهید کرد. برای خانه‌های شلوغ، ممکن است لازم باشد فیلتر را ماهانه تمیز کنید. برای اکثر خانه‌ها، فیلترهای جاروبرقی باید حداقل هر سه ماه یکبار تمیز شوند.

یک علت صدای زیاد جاروبرقی نیز می‌تواند تمیز نکردن فیلتر باشد که با تعویض و تمیز کردن منظم آن می‌توانید تا حدی از بروز این مشکلات جلوگیری کنید.

قبل از اینکه شروع کنید….

فیلتر را تمیز کنیم یا تعویض؟ این همیشه یکی از اولین سوالاتی است که قبل از تمیز کردن جاروبرقی باید به آن پاسخ دهید. سه نوع رایج فیلتر وجود دارد:

فیلترهای فوم: معمولاً فیلترهای فوم دایره ای شکل را می‌توان با آب و صابون تمیز کرد.

کاغذ چین دار یا کارتریج‌های مصنوعی: این فیلترهای ارزان قیمت اغلب قابل شستشو نیستند اما می‌توانید قبل از تعویض چندین بار آنها را تمیز کنید.

فیلترهای HEPA: در حالی که برخی از این فیلترها را نمی توان به طور کامل تمیز کرد، می‌توان طول عمر آنها را با حذف گرد و غبار قبل از تعویض معمول بهبود بخشید.

نکته

قبل از تمیز کردن هر فیلتری، بهتر است با دستورالعمل‌های سازنده در مورد فیلترهای خلاء خاص آنها مشورت کنید. اگر نمی دانید فیلترها در کجا قرار دارند یا مدل جاروبرقی شما از چه نوع فیلتری استفاده می‌کند، برای اطلاع از روش‌های تمیز کردن و نحوه سفارش فیلترهای جایگزین به وب سایت برند دستگاه تان مراجعه کنید.

ابزار و مواد لازم برای تمیز کردن جاروبرقی:

 • سینک یا لگن کوچک
 • حوله میکروفایبر
 • قفسه خشک کن
 • برس نایلونی نرم
 • سطل زباله
 • مایع ظرفشویی یا پاک کننده همه منظوره

روش تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

روش تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

برای تمیز کردن فیلتر و افزایش مکش جاروبرقی به صورت زیر عمل کنید:

جارو برقی را از برق جدا کنید

همیشه قبل از جدا کردن قطعه، جارو برقی را از برق بکشید تا از اتفاقات تصادفی جلوگیری شود. محفظه را خالی کنید یا کیسه جاروبرقی را دور بیندازید. فیلتر(ها) را پیدا کنید و بردارید.

نحوه تمیز کردن فیلترهای فوم جاروبرقی

 • در یک سینک یا کاسه کوچک، محلول تمیزکننده دو قطره مایع ظرفشویی یا یک پاک کننده همه منظوره را با دو فنجان آب داغ مخلوط کنید.
 • فیلتر را زیر آب فرو ببرید و آن را به آرامی فشار دهید تا محلول تمیز کننده داخل منافذ فوم حرکت کند. اگر آب با گرد و غبار زیاد سیاه شد، محلول تازه ای را آماده کرده و به فشردن ادامه دهید.
 • فیلتر را بشویید تا زمانی که دیگر کثیفی ظاهر نشود و آب شفاف شود.
 • به آرامی فیلتر را در یک حوله میکروفیبر بغلتانید تا آب را جذب کند.
 • فیلتر را روی قفسه خشک کن قرار دهید تا در هوا خشک شود. ممکن است تا 24 ساعت طول بکشد.
 • فیلتر را سر جای خود قرار بدهید اگر فیلتر هنوز مرطوب است کمی بیشتر صبر کنید.

نحوه تمیز کردن فیلتر کاغذ چین دار یا الیاف مصنوعی

اکثر فیلترهای پلیسه دارای برنامه تعویض هستند و توسط سازندگان یکبار مصرف در نظر گرفته می‌شوند. فیلترهای کاغذی را هرگز نباید در آب خیس کرد یا شستشو داد. با این حال، برخی از فیلترها از مواد مصنوعی (شبیه به ورق خشک کن) ساخته شده اند که می‌توان آن را چند بار با آب شستشو داد تا گرد و غبار از بین برود.

برای افزایش عمر فیلتر کاغذی چین دار: آن را از جاروبرقی خارج کنید. از یک برس نرم (مسواک قدیمی به خوبی کار می‌کند) استفاده و هرگونه خاک قابل مشاهده را پاک کنید. به آرامی روی فیلتر کنار سطل زباله یا نرده بیرونی ضربه بزنید تا گرد و غبار از بین برود. فیلتر را تعویض کنید.

برای افزایش عمر فیلتر الیاف مصنوعی: همان مراحل توصیه شده برای تمیز کردن فیلتر کاغذی را دنبال کنید. پس از حذف گرد و غبار، فیلتر را زیر جریان آب جاری نگه دارید تا گرد و غبار بیشتری خارج شود. فیلتر را در یک حوله میکروفیبر بپیچید تا حداکثر رطوبت را جذب کند. فیلتر را روی قفسه خشک کن قرار دهید تا حداقل 24 ساعت در هوا خشک شود. فیلتر را سر جای خود قرار دهید.

نحوه تمیز کردن فیلتر HEPA

نحوه تمیز کردن فیلتر HEPA

اگر جاروبرقی شما مجهز به فیلتر HEPA (فیلتر ذرات هوای با کارایی بالا) باشد، 99.97 درصد ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون را که در خلاء جریان می‌یابند به دام می‌اندازد. فیلترهای HEPA که از الیاف مصنوعی ریز بافته شده اند، اغلب می‌توانند با آب ساده و خنک شسته شوند تا گرد و غبار از آن خارج شود. به توصیه‌های سازنده جاروبرقی خود در مورد چند بار تعویض فیلتر مراجعه کنید.

همچنین می‌توانید عمر فیلتر هپا را با خارج کردن آن از جاروبرقی و ضربه زدن به کناره سطل زباله یا نرده بیرونی برای حذف مقداری گرد و غبار افزایش دهید.

نکاتی برای تمیز نگه داشتن فیلتر جاروبرقی برای مدت طولانی تر

 • کیسه جاروبرقی یا کپسول گرد و غبار را به طور مرتب خالی کنید.
 • پس از هر بار استفاده، درپوش‌های دریچه دستگاه را تمیز کنید تا گرد و غبار چسبیده پاک شود.
 • برای تازه کردن فیلترهای فومی با بوی کهنه، چند قطره اسانس معطر روی آنها اسپری کنید.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا