20 گل و گیاه که برای سگ و گربه سمی است!

اهمیت گل و گیاه در دهه های اخیر که خانه ها به سمت و سوی آپارتمانی شدن می روند افزایش چشمگیری داشته است. بسیاری از خانواده ها گل و گیاه های متنوع را در خانه نگهداری می کنند. جالب است بدانید که برخی از این گیاهان برای سگ و گربه سمی هستند. فهرست گیاهان سمی برای سگ و گربه را در این نوشتار خواهید یافت.

گیاهان سمی برای سگ و گربه

اگر در خانه تان سگ و گربه دارید، گیاهان سمی برای این حیوانات را بشناسید:

۱. سوسن یا لیلیوم

سوسن برای گربه‌ها خطرناک‌ است. تمام قسمت‌های این گیاهان یعنی ساقه، برگ، گل، گرده و حتی آب گلدان آنها برای گربه‌ها سمی است و ظرف ۳ روز موجب نارسایی کلیه می‌شود. بهتر است کلا از نگهداری گل‌های خانواده سوسن پرهیز کنید، زیرا بیشتر آنها از گیاهان خطرناک برای گربه به شمار می‌روند.

۲. گل چمچه‌ای یا اسپاتی فیلوم

گل چمچه‌ای از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی گل‌دار است و برگ‌های سبز تیره، گل‌های سفید و نیاز به مراقبت اندک آن را به گزینه‌ای محبوب تبدیل کرده است. ولی این گل‌های زیبا حاوی اگزالات کلسیم‌اند که برای گربه‌ها سمی است. تماس با این گل‌ها خطری ندارد و فقط در صورت بلعیده‌ شدن خطرناکند.

۳. آلوئه‌ورا

آلوئه ورا به مراقبت و نگهداری بسیار کمی نیاز دارد و به همین دلیل در بسیاری از خانه‌ها یافت می‌شود. این گیاه برگ‌هایی ضخیم و گوشتی با لبه‌هایی دندانه‌دار دارد که از پایه‌ای شبیه رُزت به‌سمت بالا رشد می‌کنند. (در گیاه‌شناسی رزت ترتیب دایره‌ای برگ‌هاست که در آن برگ‌ها در ارتفاع یکسانی قرار دارند.) جویدن و خوردن این گیاه برای گربه‌ها خطرناک است.

۴. فیلودندرون یا برگ‌ انجیری

برگ‌انجیری یا مانسترا دلیسیوزا (Monstera deliciosa) از رایج‌ترین گیاهان آپارتمانی استوایی است. فیلودندرون به مراقبت نسبتا کمی نیاز دارد که موجب شده است از گیاهان جذاب برای دوستداران گل‌ و گیاه باشد. ولی برگ‌انجیری حاوی اگزالات کلسیم نامحلول است که آن را به گیاهی بسیار سمی برای گربه‌ها تبدیل کرده است.

۵. پتوس

پتوس به‌دلیل نیاز به مراقبت و رسیدگی کم برای افراد آماتور و حرفه‌ای گیاهی جذاب است. ساقه‌های آویزان و زیبا و نگهداری آسان پتوس را به گیاهی دوست‌داشتنی برای خانه‌ها مبدل کرده است، به‌ویژه اگر بخواهید خانه خود را با هزینه کمی زیباتر کنید. تماس با پتوس کاملا بی‌خطر است و مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما اگزالات کلسیم نامحلول آن را سمی می‌کند. در مورد سمی بودن پتوس برای گربه در این مقاله بیشتر بخوانید.

۶. گیاه یشم یا کراسولا

گیاه یشم که به آن گیاه پول نیز می‌گویند، ساکولنتی است که پرورش آن بسیار راحت است و تصور می‌شود که برای صاحبان خود خوش‌شانسی می‌آورد. این گیاه برگ‌های گوشتی سبز تیره و ساقه ضخیم و چوبی دارد. گونه‌های مختلف گیاه یشم به خانواده کراسولا تعلق دارند. متأسفانه گیاه یشم برای گربه، سگ و اسب بسیار سمی است.

۷. سانسوریا

سانسوریا از بهترین گیاهان برای محیط‌های کم‌نور است که موجب بهبود کیفیت هوا نیز می‌شود. این ویژگی‌ها سانسوریا را به یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب تبدیل کرده است. گرچه گیاه سانسوریا برای انسان بی‌خطر است، بر اساس گزارش انجمن آمریکایی جلوگیری از ظلم به حیوانات (ASPCA)، خوردن آن برای گربه‌ها و سگ‌ها خطرناک است.

۸. نخل ساگو

نخل ساگو یا نخل سیکاس حس مناطق استوایی را به خانه‌تان می‌آورد و می‌تواند تأثیری شگفت‌انگیز بر کیفیت هوای داخل خانه داشته باشد. ساختار ویژه نخل ساگو جلوه‌ای خاص به دکوراسیون خانه می‌دهد، ولی مکانیسم دفاعی این گیاه موجب شده است که از گیاهان خطرناک برای گربه باشد. بنابراین اگر در خانه گربه دارید، حتما باید از نگه‌داشتن این گیاه پرهیز کنید.

۹. گیاه پاپیتال یا عَشَقه

گیاه پاپیتال برگ‌هایی کوچک و نوک‌تیز و ظاهری ظریف و زیبا دارد. این گیاه به‌ لطف ساقه‌های آویزان و جذاب خود در بسیاری از خانه‌ها در گلدان‌های آویز نگهداری می‌شود. ولی این ساقه‌های آویزان و زیبا برای گربه‌های کنجکاو و بازیگوش نیز وسوسه‌ انگیزند و خوردن آنها برای گربه‌ها خطرناک است.

۱۰. دیفنباخیا

دیفنباخیا نیز از گیاهان استوایی جذاب و زیبایی است که نگهداری آن بسیار آسان است و از گیاهان آپارتمانی محبوب به شمار می‌رود. اگر این گیاه در شرایط مناسبی نگهداری شود، ممکن است به ارتفاع ۹۰ سانتی‌متر تا بیش از ۳ متر برسد. ولی خوردن گیاه دیفنباخیا برای گربه‌ها بسیار خطرناک است. علت سمی‌بودن دیفنباخیا اگزالات کلسیم نامحلول و آنزیم پروتئولیتیک (proteolytic) است.

۱۱. کالانکوئه

کالانکوئه می‌تواند موجب بروز مشکلات روده‌ای در گربه‌ها شود و بر ضربان قلب آنها اثر بگذارد. این گیاه بومی آفریقای جنوبی، ماداگاسکار و استرالیا ساکولنتی است که ارتباط نزدیکی با گیاه یشم دارد. ماده فعال سمی موجود در کالانکوئه بوفادی انولید (bufadienolides) است که شبیه ترکیبات دیژیتالیس (digitalis compounds) است. این ماده موجب فعالیت الکتریکی نامنظم قلب می‌شود که ممکن است منجر به افزایش ضربان قلب و حتی ایست قلبی شود. جایگزین بی‌خطر کالانکوئه گل ناز است.

۱۲. گیاه موگه یا زنبق دره

زنبق دره گیاهی سمی حاوی کاردنولیدها (cardenolides) است. کاردنولیدها تأثیری سمی روی قلب دارند. تمام قسمت‌های گیاه موگه سمی‌اند و می‌توانند موجب استفراغ، ضربان قلب نامنظم و نبض ضعیف شوند. ریتم غیرطبیعی ضربان قلب نیز ممکن است کشنده باشد. جایگزین بی‌خطر گیاه زنبق دره گیاه برگ بیدی است.

۱۳. سنبل

گل‌های سنبل از اعضای خانواده مارچوبه‌اند که گیاهانی سمی‌ محسوب می‌شوند. سنبل آبی (water hyacinths) و لاله از بستگان نزدیک سنبل‌اند. این گیاهان زیبا حاوی آلکالوئیدهایی هستند که در صورت بلعیده‌شدن می‌توانند خطرناک باشند. خوردن پیاز گل و خود گیاه احتمالا موجب استفراغ، اسهال خونی، افسردگی و لرزش می‌شود.

۱۴. خرزهره

خرزهره نریم گیاهی بومی جنوب آسیا و مدیترانه است. تمام قسمت‌های این گیاه زیبا برای گربه‌ها سمی است. خرزهره حاوی گلیکوزیدهای قلبی (cardiac glycosides) است که می‌توانند موجب تحریک دستگاه گوارش، عملکرد غیرطبیعی قلب، هیپوترمی (hypothermia) یا مرگ شوند.

۱۵. سرخدار

سرخدار هم از گیاهان سمی برای سگ و گربه است. پوست ساقه، سوزن‌ها و میوه سرخدار برای انسان، سگ و گربه سمی محسوب می شود. این گیاه حاوی ترکیبی سمی به‌ نام تاکسین (taxine) است. تاکسین می‌تواند موجب لرزش، اختلال هماهنگی، مشکل تنفس، مشکلات گوارشی شدید، نارسایی قلبی و مرگ شود. یک گاز کوچک از این گیاه نیز می‌تواند برای گربه‌ها به‌شدت خطرناک باشد. گیاه سرخدار چنان سمی است که اسب‌ ۱۵ دقیقه پس از خوردن آن غش می‌کند.

۱۶. گل لاله

گل لاله گیاهی از خانواده سوسن و از گیاهان خطرناک برای گربه است. تمام قسمت‌های گیاه حاوی ترکیبات سمی آلکالوئید و گلیکوزیدند و پیاز گل بیشترین غلظت سم را دارد. خوردن گل لاله موجب استفراغ، افسردگی، اسهال و آب‌ریزش دهان می‌شود. مسمومیت شدید ممکن است منجر به تشنج و ناهنجاری‌های قلبی شود. عامل سمی‌ بودن گل لاله تولیپالین A و ‌B است و جایگزین بی‌خطر آن نیز گل رز است.

۱۷. گل نرگس

نرگس هم از گیاهان سمی برای سگ و گربه است. این گل زیبا نوید فصل بهار را می‌دهد، ولی گل و برگ و پیاز آن برای گربه‌ها سمی است. گل نرگس ترکیبات سمی دارد و خوردن مقدار زیاد آن کشنده است. پیاز گل سمی‌ترین قسمت گیاه است. خوردن مقدار کمی گل نرگس نیز ممکن است موجب ناراحتی دستگاه گوارش و استفراغ، اسهال و آب‌ریزش دهان شود.

۱۸. پرنده بهشتی و ابریشم مصری

هر دو گیاه پرنده بهشتی و ابریشم مصری برای گربه‌ها سمی هستند. البته ابریشم مصری سمی‌تر است و می‌تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند، مانند سوزش و تحریک شدید دهان و زبان و لب‌ها، ترشح زیاد آب دهان، استفراغ، اسهال و مشکل بلع. گونه استرلیتزیا یا پرنده بهشتی نیز ممکن است موجب تهوع خفیف و خواب آلودگی شود.

۱۹. گل داوودی

گل داوودی از گل‌های زیبای پاییزی است که برای گربه‌ها سمی است. خوردن این گل‌ها در گربه‌سانان موجب استفراغ، اسهال، آب‌ریزش دهان یا تحریک پوستی می‌شود. ماده‌ای به‌نام پیرترین (Pyrethrin) که در گل داوودی وجود دارد، معمولا در آفت‌کش‌ها، داروهای کک و کنه سگ، شامپوها و قلاده‌ها استفاده می‌شود، ولی برای گربه‌ها سمی است.

۲۰. سرخ‌برگه یا بنت قنسول

سرخ‌برگه درختچه‌ای چندساله و بومی مکزیک است که کمی برای گربه‌ها سمی است، ولی به‌اندازه‌ای که در گذشته تصور می‌شد کشنده نیست. شیره شیری‌رنگ این گیاه می‌تواند موجب تحریک دهان و معده، استفراغ، آب‌ریزش دهان و تحریک پوست شود. دلیل سمی‌بودن سرخ‌برگه وجود استرهای دی‌ترپنوئید یوفوربول (Diterpenoid euphorbol esters) و پاک‌کننده‌های ساپونین‌مانند است.

کلام پایانی

اگر در خانه گربه دارید، باید پیش از آوردن گیاه جدید درباره آن تحقیق کنید. با دور از دسترس قرار دادن گیاهان خطرناک برای گربه نیز می‌توان این مشکل را برطرف کرد، ولی بهتر است گیاهانی را در خانه یا حیاط منزل نگهداری کنید که برای گربه‌ها بی‌خطرند تا به دوست پشمالوی کوچکتان آسیبی نرسد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا