چرا کولر گازی آب می دهد؟

یکی از مشکلات شایع کولر های گازی آبریزش یا نشت آب است که به دلایل متفاوتی رخ می دهد. در این نوشتار به برحی از اصلی ترین دلایل نشت آبا از کولر گازی پرداخته ایم. با هوم نگار همراه باشید!

علت نشت آب کولر گازی و اسپلیت

هر عاملی که موجب شود آب قطران یا میعان یافته، از جایی غیر از درین خارج شود، موجب آبریزش کولر گازی خواهد شد. مثلاً راگر کولر گازی تراز نباشد و آب با شیب ملایم به سمت خروجی هدایت نشودT در سینی ناودانی باقی می‌ماند. همین آب می تواند از ترک‌های احتمالی سینی چکه کند که یکی از علل ترک‌های سینی، خود تراز نبودن دستگاه می‌باشد که بر اثر لرزش های ناشی از تراز نبودن دستگاه، در دراز مدت ایجاد می‌شود.

برخی از اصلی ترین دلایل نشت آب از کولر گازی به شرح زیر است:

انسداد خروجی سینی تخلیه آب (ناودانی کولر)

گرد و خاک، پرزهای فرش و آلودگی هایی از این دست است که همراه هوا وارد دستگاه می‌شوند، در طول زمان، لجنی را تولید کرده که مسیر خروج آب را مسدود کند. یکی از راه‌های پیشگیری از چنین وضعیتی، شستشوی لوله در فواصل معین با استفاده از ماده سفیدکننده حاوی کلر یا به اصطلاح عموم، وایتکس است.

کثیفی و انسداد فیلترهای اسپلیت

اگر فیلتر هوای دستگاه تمیز نباشد هوای گرم کمتری وارد دستگاه می‌شود و لذا سرمای زیاد لوله‌های مبرد کمتر به هوا منتقل شده و برفک تولید می‌شود. با خاموش شدن کولر گازی، برفکها آب شده و از دستگاه چکه می‌کنند.

جاگیری نادرست لوله درین کولر گازی

از آنجا که لوله درین، لوله تخلیه آب کولر است وظیفه خارج کردن آب از کولر را به عهده دارد بنابراین هر اشکالی که متوجه این لوله شود مانع خروج آب از مسیر درست و سرریزی آب از پنل کولر می‌شود. از جمله این مواقع، زمانی است که این لوله یا شیلنگ درست جا نرفته باشد و یا شیب شیلنگ به هنگام خروج از دستگاه، به سمت پایین نباشد یا اینگه شیلنگ دچار تا خوردگی شده یا مسدود شده باشد.

عایق نبودن لوله اسپلیت

اگر لوله‌های قرار گرفته زیر یونیت داخلی کولر گازی به ویژه لوله برگشت که بسیار خنک هستند عایق نباشند، سرمای زیاد آنها موجب تولید برفک می‌شود و برفک ها پس از خاموش شدن کولر آب شده و از آن چکه می‌کنند.

کم شدن گاز مبرد کولر

اگر گاز مبرد در لوله‌های خنک کننده دستگاه کافی نباشد باز در این ناحیه برفک ایجاد می‌شود و بعد از خاموش شدن کولر، برفک‌ها آب می‌شود و علت آب دادن کمپرسور کولر گازی می‌شود.

یخ زدن سیم‌پیچ‌ها

یخ زدن سیم‌پیچ‌ها یکی از علت‌های آب دادن کولر است. مثلا کثیف بودن سیم پیچ ها موجب می‌شود که نتواند به خوبی سرما را به هوا انتقال دهد و بنابراین بر اثر سرمای زیاد یخ می‌زند که این یخ با خاموش شدن کولر گازی، آب شده و موجب آبریزی از کولر گازی است.

خرابی پمپ تخلیه آب کولر گازی

همانطور که تاکنون متوجه شده‌اید اگر اطلاعات کمی از نحوه کارکرد دستگاه و بخش‌های تشکیل دهنده آن داشته باشیم، می‌توانیم بسیاری از علل احتمالی آب‌دهی کولر را متوجه شویم. مثلاً اگر بدانیم که در کولر گازی پمپی وجود دارد که کار آن جمع آوری آب به منظور خارج کردن آن از دستگاه هست، متوجه خواهیم شد که اگر پمپ خوب کار نکند آبهایی که از مجاورت هوای گرم با کویل کندانسور به وجود آمده است به خوبی از آن ناحیه به سمت مجرای خروجی هدایت نمی شوند و شاهد خروج آنها از دستگاه به صورت نادرست خواهیم بود. اگر خرابی پمپ تخلیه آب به قدری بود که مانع از عملکرد صحیح کولر شده و تعویض ان نیز ممکن نیست، پیشنهاد می کنیم با خرید اسپلیت دایکین، مشکل را برطرف کنید.

برگشت آب باقی مانده در کولر گازی

اگر آب موجود در سطلی که آب قطران کولر شلنگ خروجی وارد آن شده است آنقدر بالا بیاید که شلنگ در آن فرو رود، فشار آب سطل مانع ریختن آب موجود در لوله به سطل می شود و این آب به کولر برگشته و از مسیرهای دیگری مثل خروج از پنل، خارج می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا